Այս տարի առաջին դասարան կարող են գնալ 2015 թվականին ծնված երեխաները, անկախ նրանից, թե որ ամսին են ծնվել: Այս մասին ՀՀ պետական հանրակրթական դպրոցներում առաջին դասարանցիների ընդունելության գործընթացի վերաբերյալ ասուլիսում նշեց Կրթական տեխնոլոգիաների ազգային կենտրոնի տնօրեն Արտակ Պողոսյանը:
Նրա խոսքով՝ առաջին դասարանի կրթական ծրագիրը շատ թեթև է, ծանրաբեռնվածությունն այնպիսին չէ, որ երեխան չկարողանա հաղթահարել, թվանշանային համակարգով գնահատում չի արվում, որը ուսուցչին հնարավորություն է տալիս կրեատիվ մոտեցում ցուցաբերել, խաղերի միջոցով ուսուցումը կազմկերպել: «Ծանրաբեռնվածություն չկա, որը կխոչընդոտի, որ 6 տարեկանը չլրացած երեխաները, օրինակ՝ դեկտեմբերին ծնվածները, գնան դպրոց և ստանան կրթություն: Ըստ սահմանված կարգի՝ 2016թ.-ին ծնված երեխաները, նույնիսկ հունվերի 1-ին ծնվածները, չեն կարող այս տարի գնալ դպրոց»: