ԱՄՆ Սենատի արտաքին գործերի հանձնաժողովի ղեկավար Բոբ Մենենդեսը, Չեխիայի, Լատվիայի, Գերմանիայի, Լիտվայի, Իռլանդիայի, Լեհաստանի և Մեծ Բրիտանիայի գործընկերների հետ միասին, հայտարարություն է տարածել Մինսկում Ryanair ինքնաթիռի վթարային վայրէջքի հետ կապված միջադեպի կապակցությամբ: Հայտարարությունում, մասնավորապես, կոչ է արվել արգելել Բելառուսի վրայով բոլոր թռիչքները. հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք կոչ ենք անում Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպությանը (ICAO) անհապաղ հետաքննել պետությունների միջև ազատ տարանցման ակնհայտ խախտումը և ավիացիայի սպառնալիքները», – ասված է Մենենդեսի մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության մեջ:
Օրենսդիրները կոչ են արել դադարեցնել հանրապետության անդամակցությունը ICAO-ին և «արգելել բոլոր թռիչքները Բելառուսի վրայով, ներառյալ դեպի Բելառուս ու հակառակը», մինչև հետաքննության ավարտը:
Բացի այդ, հաղորդագրությունը պարունակում է առաջարկ ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ երկրներին Մինսկի դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու և Բելառուսի իշխանությունների` «Եվրոպայում ժողովրդավարության դեմ հետագա հարձակումների համար Ինտերպոլից ու միջազգային այլ կազմակերպություններից օգտվելու» հնարավորությունը կասեցնելու վերաբերյալ:
«Մենք կոչ ենք անում անհապաղ և անվերապահորեն ազատ արձակել Ռոման Պրոտասևիչին և բոլոր մյուս քաղբանտարկյալներին», – ավելացնում է փաստաթուղթը:
Ավելի վաղ հաղորդել էր, որ Ryanair- ը ականապատման մասին հաղորդագրությունից հետո շտապ վայրէջք է կատարել Բելառուսի մայրաքաղաքում, որը պարզվել է՝ կեղծ է: Ուղևորների թվում է եղել ընդդիմադիր Nexta հեռագրային հեռուստաալիքի հիմնադիր Ռոման Պրոտասևիչը, որը բերման էր ենթարկվել փաստաթղթերը ստուգելիս:
Ինչպես բացատրվել է Բելառուսի պաշտպանության նախարարությունում, ՄիԳ -29 կործանիչը օդ է բարձրացվել ՝ ինքնաթիռն ուղեկցելու համար:
ԵՄ երկրների շատ քաղաքական գործիչներ և եվրոպացի պաշտոնյաներ կոչ են անում միջազգայնորեն հետաքննել միջադեպը, որը նրանք գնահատում են, որպես երրորդ երկրի տարածքում ԵՄ երկու պետությունների միջև թռչող ինքնաթիռի հարկադիր վայրէջ:
Բելառուսում Պրոտասևիչը մեղադրվում է «Զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում» (մինչև 15 տարի ազատազրկում) և «Խմբային գործողությունների կազմակերպում, որոնք կոպտորեն խախտում են հասարակական կարգը» հոդվածներով (մինչև երեք տարի ազատազրկում):  Պրոտասևիչը հայտնվել է հետախուզվողների ցուցակում: