Ադրբեջանցիները դեռևս Սյունիքում են, իրենց զբաղեցված հատվածում և սպասում են իրենց վերադասի հրահանգին։ Այս մասին Factor TV-ի հետ զրույցում տեղեկացրին ՊՆ-ից։ Երեկ ուշ երեկոյան Խնձորեսկի տարածքում հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև եղել են բանակցություններ, որոնց ժամանակ հայկական կողմը ներկայացրել է իր դիրքորոշումը, որ այդ տարածքները հայկական են, և հայկական կողմը ոչ մի մետր մտադիր չէ թողնել իրենց։ Ըստ ՊՆ աղբյուրի՝ ադրբեջանցիները հայկական կողմի դիրքորոշումները հավանաբար կզեկուցեն իրենց վերադասին։
Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը Գորիսում լրագրողներին ասել է, որ Սյունիքում ադրբեջանական կողմի հետ բանակցություններում դեռևս վերջնական արդյունքներ չկան։ Նա նշել է, որ ցանկանում են խաղաղ ձևով հանգուցալուծել իրավիճակը, սակայն պետք է պատրաստ լինել ոչ միայն Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի պաշտպանությանը, այլ նաև նման վատ սցենարի դեպքում` դաշնակիցների աջակցությանը։
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանի նախագահի հետ հեռախոսազրույցի տեղեկացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածք՝ Սյունիքի մարզ ներխուժման հետևանքով ստեղծված իրավիճակի մասին: Հայկական կողմի հաղորդագրության համաձայն՝ զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ այս իրավիճակի լուծումը պետք է արտահայտվի ադրբեջանական զորքերի՝ ելման դիրքեր հետ վերադարձով: Ռուսական կողմի հաղորդագրության մեջ այս մասին հիշատակումը բացակայում է։