ՄԱԿ-ից մտահոգություն են հայտնել իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության գոտում վերահսկողությունը կորցնելու վտանգի կապակցությամբ
Մերձավոր Արևելքի խաղաղության գործընթացում ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգող Թոր Վենեսլանդը հինգշաբթի օրը մտահոգություն է հայտնել իսրայելա-պաղեստինյան հակամարտության գոտում լարվածության աճի կապակցությամբ և կողմերին կոչ արել զսպվածություն պահպանել `վերահսկողությունը կորցնելու վտանգը կանխելու համար: Համապատասխան հայտարարությունը նա տեղադրել է Twitter- ում:
«Ես խորապես մտահոգված եմ բռնության աճով ՝ Արևմտյան ափում, ներառյալ Արևելյան Երուսաղեմում: Կոչ եմ անում բոլոր կողմերի քաղաքական, հոգևոր և համայնքային առաջնորդներին հստակ արտահայտվել բռնության, և սադրիչ հռետորաբանության դեմ», – գրել է ՄԱԿ-ի հատուկ համակարգողը;
«Եթե իրավիճակը թողնենք առանց ուշադրության, այն կարող է դուրս գալ վերահսկողությունից», – զգուշացրել է Վենեսլանդը:
«Միայն վերջին օրերին բախումների և հարձակումների համատեքստում Իսրայելի անվտանգության ուժերի հետ առանձին միջադեպերի հետևանքով երկու պաղեստինցի է սպանվել: Մեկ իսրայելցի սպանվել է պաղեստինցու կողմից ՝ անցնող մեքենայից հրազենով կրակելով, և մի քանիսը վիրավորվել են», – ամենահայտնի միջադեպերն է թվարկել հատուկ համակարգողը: