Բելառուսի ընդդիմությունը պլանավորում է նոր զանգվածային բողոքի ցույցեր՝ ընդդեմ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի ռեժիմի: Ակնկալվում է, որ դրանք տեղի կունենան Հաղթանակի օրը ՝ մայիսի 9-ին: Այս մասին պատմել է Բելառուսի մշակույթի նախկին նախարար, Ֆրանսիայում, Լեհաստանում, Իսպանիայում և Պորտուգալիայում Բելառուսի նախկին դեսպան Պավել Լատուշկոն ՝ Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND) – ին , գրում է DW- ի ռուսական ծառայությունը։
«Սոցիալական ցանցերի միջոցով ես կոչ եմ անում բելառուսներին փողոց դուրս գալ: Եթե Լուկաշենկոն թույլ տա, որ մայիսի 9-ին ցուցարարներին ծեծեն, նա կմնա Բելառուսի պատմության մեջ որպես ֆաշիստ», – ասել է Լատուշկոն:
Նախկին դիվանագետի խոսքով ՝ ինքը և ժողովրդավարական շարժման մյուս անդամները փորձագետների մի խումբ են, որոնք «պատրաստ են իրենց ձեռքը վերցնել երկրի ճակատագիրը»: Ընդդիմադիրը նշել է, որ այս թիմի որոշ անդամներ գտնվում են Բելառուսում: Այնուամենայնիվ, նա անուններ չտվեց ՝ նշելով, որ հակառակ դեպքում նրանց անհապաղ կկալանավորեն:
Պավել Լատուշկոն Բելառուսում ընդդիմության ներկայիս հետապնդումները անվանել է Եվրոպայում վերջին 40 տարվա ընթացքում ամենասարսափելին: «Բռնաճնշումները ներթափանցել են հասարակության բոլոր շերտերը»,- ասել է նա ՝ ավելացնելով, որ Բելառուսի խորհրդարանը ներկայումս աշխատում է օրենքի վրա, որը թույլ կտա անվտանգության աշխատակիցներին առանց նախազգուշացման կրակել ցուցարարների վրա: