Տաջիկ զինծառայողները կրակ են բացել Բատկենի շրջանում բնակելի շենքերի վրա, հայտնում է Ղրղզստանի ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի սահմանային ծառայությունը. փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Բատկենի շրջանի (Ղրղզստան) Լեյլեկ շրջանի Առկա տարածքում տաջիկ զինծառայողները կրակ են բացել Ղրղըզստանի քաղաքացիների բնակելի տների վրա», – ասված է հայտարարության մեջ;
Ըստ սահմանային վարչության՝ «իրավիճակը պետական ​​սահմանի ղրղըզատաջիկական հատվածում լարված» է:
«Ղրղըզստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության պետական ​​կոմիտեի սահմանային ծառայության ստորաբաժանումները պաշտպանական դիրքեր են գրավել», – ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշենք, որ Գոլովնոյի ջրառի տարածքում երկու պետությունների սահմանին իրավիճակը, որը կողմերից յուրաքանչյուրը համարում է իր տարածքը, սրվել էր ապրիլի 28-ին, երբ հակամարտությունը սկսվել էր երկու երկրների սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների միջև: Ապրիլի 29-ին զինված բախում էր տեղի ունեցել Ղրղըզստանի և Տաջիկստանի զինծառայողների միջև:
Ղրղզստանի իշխանությունները հայտնում են, որ բախման ընթացքում տաջիկ զինծառայողներն օգտագործել են գնդացիրներ, ականանետներ և Մի -24 ռազմական ուղղաթիռներ: Նույն օրը երեկոյան կողմերը պայմանավորվել էին զինադադարի մասին և զորամասերը հետ էին քաշվել իրենց մշտական ​​տեղակայման վայրեր:
Ղրղըզստանի Առողջապահության նախարարության տվյալներով ՝ Տաջիկստանի հետ սահմանին բախման հետևանքով զոհվել է Ղրղըզստանի 33 բնակիչ, ավելի քան 120-ը վիրավորվել են: Զոհվածների և վիրավորների հիմնական մասը քաղաքացիական անձինք են: Հանրապետությունում բախումների ընթացքում այրվել կամ ավերվել են մի քանի տասնյակ շենքեր, այդ թվում ՝ դպրոց, սահմանապահ կետ և հրշեջ կայան: Առճակատման գոտուց տարհանվել են շուրջ 10 հազար խաղաղ բնակիչներ:
Նշենք նաև, որ Ղրղստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը հրամանագիր է ստորագրել , ըստ որի՝ մայիսի 1-2-ը Ղրղզստանում սգո օրեր են  հայտարարվել: