Հայրենիքի սահմանի ամրությունը հայրենիքի ամրությունն է: Տավուշի մարզի սահմանային համայնքներում անվտանգության ամրապնդմանն ուղղված ծրագրեր են իրականացվում: Այս մասին «Սահմանամերձ Տավուշը. արտագաղթ, սոցիալական խնդիրներ և պետական ծրագրեր» թեմայով քննարկման ժամանակ նշեց ԱԺ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը:
«Տավուշի մազում դեռ կա ջրի, մարդկանց զբաղվածության, ներդրումների խնդիր: Եվ այս խնդիրների առկայությունը խոչընդոտում է, որ տավուշցի երիտասարդները բարձրագույն կրթություն ստանալուց հետո վերադառնան իրենց սահմանամերձ համայնքներ: Այժմ տավուշցիներից շատերը վերադառնում են, մյուս սահմանամերձ համայնքներում, օրինակ՝ Վայոց ձորում, այդ խնդիրը շատ ավելի լուրջ է. այնտեղ դատարկվող համայնքներ ունենք: 2014-15թթ. Տավուշի մարզից բավականին մեծ արատահոսք եղավ, այս պահին կայուն վիճակ է. սա դրական տեղաշարժ է»,- նշեց պատգամավորը: