«Դուք ասացիք, որ Արցախի հարցի կարգավորումը և ապագա կարգավիճակը պետք է ինքնորոշման իրավունքի իրացման հիման վրա լինի: Ուզում եմ հստակեցնեք՝ ի՞նչ սահմանների մասին է խոսքը: Ի՞նչ տարածքներով պետք է ինքնորոշվի Արցախը: ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում, դիմելով ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյաին, այս հարցն ուղղեց ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը:
Ի պատասխան՝ նախարարը նշեց, որ երբ խոսվում է Արցախի կարգավիճակի մասին, պետք է տարբերակել միջանկյալ կարգավիճակը, որն ունենք այսօր, որը ամբողջովին հստակեցված և վերջնական ճշտված չէ: «Այդ տարածքի վերաբերյալ սահմանումը պետք է փոխադարձաբար հստակեցվի Արցախի մեր գործընկերների հետ, բայց այս պահին կարծում եմ, մենք պետք է հստակ նշենք՝ այն տարածքներում, որտեղ Արցախի ժողովուրդը ինքնորոշվել է»:
Թովմասյանն արձագանքեց, որ ԱԺ-ում շրջանառության մեջ է դրվելու նախագիծ, որով Արցախի անկախության հռչակագրում ամրագրված սահմաններն են լինելու։