Վերջին երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 100 ուխտավորներ այցելել են Դադիվանք և Ամարաս վանքեր ՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ, հայտնում է ՌԴ ՊՆ կայքը:
Մի խումբ հայ ուխտավորներ, ռուսական խաղաղապահ զորախմբի ռազմական անձնակազմի ուղեկցությամբ, այցելել են Դադիվանք վանական համալիր:
Ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում կազմակերպվել է ուխտավորների մուտքը համալիրի տարածք՝ ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ: Անվտանգությունն ապահովելու համար վանական ​​համալիրի մոտակայքում տեղակայված է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի դիտակետերից մեկը:
Դադիվանքը քրիստոնեական ամենահին վանքերից մեկն է և գտնվում է Քարվաճառի շրջանի տարածքում, որը, համաձայն նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։
Ռուս խաղաղապահները նաեւ ապահովել են  հայ ուխտավորների անվտանգությունը Ամարասի քրիստոնեական վանք այցելելիս, որը գտնվում է Լեռնային Ղարաբաղի սահմանազատման գծին հարող տարածքում: