Գնաճի մեղմման հնարավորություն կլինի, եթե բնակչությանն ազատեք գազի, էլեկտրաէներգիայի ու ջրի գծով ավելացված արժեքի հարկից. Ա. Մանուկյան
Տնտեսագետ Արտակ Մանուկյանն այսօր թանկացումների վերաբերյալ հրավիրված խորհրդարանական լսումներին իր ելույթը սկսեց երեք հիմնական շեշտադրումներով:
«Առաջինը մեթոդաբանական, որովհետև այստեղ թվերից շատ խոսվեց և այնպիսի տպավորություն է, որ ոչ ոք ԱՎԾ-ի մեթոդաբանությունը չի կարդում: Առաջինը՝ ասեմ, որ եթե նախկինում 470 ապրանք և ծառայություն էր, որն, ըստ էության, 1042 ներկայացուցչական ապրանք էր, ապա  2017 թվականի փետրվարի զեկույցը նայելով տեսնում ենք, որ մեթոդաբանությունը փոխվել է՝ դառնալով 452 ապրանք և ծառայություն, շուրջ 4000 ներկայացուցչական ապրանքներով »,- նշեց տնտեսագետը՝ նկատելով, որ ընդհանուր առմամբ այդ ամենում խնդիր չի տեսնում:
Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանում հիմնական սպառման 24 ապրանք կա, որոնցից շուրջ 14-ի  դեպքում առկա է գնային բարձրացում: «Վեցի մասով կա գնային նվազեցում՝ շաքարավազը և այլն: Մեծ հաշվով հասկանում ենք, նաև ակնհայտ է՝ եթե ունես տնտեսական աճ, պետք է ունենաս գնաճ, բայց սրա հիմքերը պետք է փորձենք հասկանալ»,- շեշտեց Արտակ Մանուկյանը:
Տնտեսագետը թանկացումների հետևանքների մեղմման համար առաջարկով հանդես եկավ: «Օրինակ նայում ենք էներգակիրները՝ գազ, էլեկտրաէներգիա, ջուր, հիմնական բեռը կրում է բնակչությունը: Եկեք մի անգամ ընդառաջեք այս հասարակությանը, փորձեք ավելացված արժեքի հարկից հանել իմ  նշած այս երեք ուղղությունները»,- կոչ արեց  տնտեսագետը: