Արդեն արձանագրված փաստ է,որ իշխանությունն ունեցել է տարբեր հնարավրություններ, անգամ մինչև պատրեզամը, այս խնդիրը կարգավորելում բայց դա չի արել, որովհետև վախեցել է,որ կդառնա ոչ պոպուլյար: Որ պոպուլյար դառնալու ժամանակ անվանում են դավաճան,ինչ ասես ասում են: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում ասաց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ վարչապետ Ն. Փաշինյանի հայտարարությանը, թե երբ էլ պատերազմը դադարեցներ, միևնուն է իրեն դավաճան էին համարելու:
«Մարդը, որը քաղաքակն պատասխանատու անձ է, ընկել է «լայքերի» հետևից և պետության համար կարևոր խնդիրները չի կարգավորել: Մարդկանց ընտրումեն,որ նա կարևոր որոշումներ կայացնի, մարդկանց չեն ընտրում,որ գա հարցնի՝ ինչ որոշեմ: Եղբայր, եթե չգիտես՝ ինչ որոշել, մի՛ ընտրվի այդ պաշտոնում: Երբ որ Հայաստանի առաջնորդ ես ընտրվում, պետք է հասկանաս, որ ունես սարափելի հարևանություն, գոնե քարտեզը պիտի նայած լինես, և պետք է հասկանաս, որ բացի կառավարական «դաչան», Մերսեդեսը, կա Արցախի չկարգավորված խնդիր, եթե դրան պատրաստ չես՝ մի՛ դարձի վարչապետ, չդառնայիր վարչապետ»,- նշեց Մարուքյանը՝ հավելելով, որ սահմանադրական բոլոր մեխանիզմները պետք է կիրառվեն, որպեսզի այս իշխանությունը հեռանա: