Եթե ցանկանում ենք՝ բանակցությունները լինեն իրական, պետք է հողի վրա նոր իրականություն ձևավորենք․ Թևան Պողոսյան. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Բանակցային գործընթացը դեռ երկար տեղի չի ունենալու, քանի դեռ հողի վրա իրավիճակ չի փոխվել։ Այս մասին այսօր Ստեփանակերտում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ նշեց քաղաքագետ Թևան Պողոսյանը։
«Եթե մեր պապերը 1991-ից 1994 թվականները չձևավորեին իրական հողի վրա այն իրականությունը, որը 94 թվականին մենք ունեինք, Բիշքեկյան եռակողմ համաձայնագիրը չէր ստորագրվի։ Եթե մենք ցանկանում ենք՝ բանակցությունները լինեն իրական և ունենան փաստաթուղթ, որը թույլ կտա էլի ժամանակ շահել հզորացնելու, որովհետև, իմ պատկերացմամբ, մենք դեռ սերնդեսերունդ այս խնդրով անցնելու ենք, ապա մենք պետք է կարողանանք ամեն ինչ անել, որ, իսկապես, հողի վրա նոր իրականություն ձևավորենք»,- նշեց քաղաքագետը։
Նա հույս հայտնեց, որ հայ ազգն իսկապես տերը կլինի այն խոսքին, որ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն ասել էր՝ «Կլինի նոր պատերազմ, կլինեն նոր հողեր»։