Գործադիրի այսօրվա նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, թե տեղեկութուն կա, որ արծվաշենցիները Կառավարության դիմաց բողոքի ակցիա են անելու:
«Բոլոր այդ մարդիկ ստորագրել են փաստաթուղթ, որ պետությունն իրենց նկատմամբ ունեցած բոլոր պարտավորությունները կատարել է: Նոտարով հաստատված է, մենք հանդիպել ենք, քննարկել ենք, ասում են՝ այո՛, այն ժամանակ իշխանությունը բիրտ է եղել, մեզ պարտադրել են, որ մենք այդ փաստաթուղթը ստորագրենք: Բայց հիմա ի՞նչն է պատճառը, որ նորից այս դրսևորումը տեղի է ունենում. պարզ պատճառ, որովհետև մենք 1.2 միլիարդ տրամադրել ենք փախստականների համար կոնկրետ խնդիրներ լուծելու, բայց նրանք նույնիսկ դա չեն ստացել: Սա ի՞նչ երևույթ է՝ էս չուզողի, չուզող հարևանի տրամաբանությամբ ասելը՝ «ա՛յ, ինչի՞ իր հարցը լուծեցիք»: Ի՞նչ է ակնկալվում, մեզանից էլ է ակնկալվում, որ բիրտ լինենք», – ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով՝ նույն վիճակն էր նաև Ամուլսարում ստեղծված իրավիճակի շուրջ:
«Ասում էինք՝ ժողովուրդ ջան, հինգ տարի ձեր աչքի առաջ այդ ամեն ինչը տեղի էր ունենում, ինչի՞ չէիք ձեր ձայնը բարձրացնում, ասում էին՝ դե մեզ կբռնեին, հետապնդումների կենթարկեին: Ուզում էիք ասեիք, որ Հայաստանում կարելի է նորմալ հարաբերություններ հաստատել մենակ բիրտ ուժի կիրառմա՞մբ, դա՞ է մեր ուզածը: Եթե մենք հարցեր լուծենք՝ առաջնորդվելով մեզ տված կաշառքներով, կոռուպցիայով, մեր նեղ քաղաքական կամ անձնային շահերով, մեր հորեղբոր որդիների կամ հորքուրի թոռների նկատմամբ ինչ-որ առանձահատուկ վերաբերմունքով, հասկանալի կլինի, բայց հարաբերությունների այս ձևը բացարձակապես անընդունելի է, մենք նեյնիմ-նեյնիմ չենք անելու: Մենք չենք վախենալու հարցեր լուծելուց: Հերթ կանգնեք, ժողովուրդ ջան, մենք բոլոր հարցերն էլ լուծելու ենք, բայց զոռբայությամբ հարցեր լուծելու տրամաբանությունից եկեք դուրս գանք, հերիք է, ամեն ինչին չափ կա, սահման կա»,- ասաց Փաշինյանը: