Փաշինյանի գլխավորությամբ քննարկվել է ՀՀ կրթության մինչև 2030 թ. զարգացման պետական ծրագրի և գործողությունների պլանի կատարման ընթացքը
Ուզում ենք վենչուրային հիմնադրամ ստեղծել։ Նման հիմնադրամի օրինակներ ունի Իսրայելը, որտեղ ներդրումներ են անում ծագումով իսրայելցիների ստեղծած ընկերությունները։ Այս մասին այօսր ՝ WCIT 2019-ի ամփոփիչ ասուլիսի ընթացքում նշեց Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը։
Ըստ նրա՝ հիմնադրամի գումարները ստացվելու են ոչ միայն ՏՏ համայնքից, այլ արտերկրում ապրող հայերից։ «Նաև բաց ենք լինելու մյուս հետաքրքրվող երկրների համար։ Չափանիշներից մեկն այն է, որ ներդրումներն արվելու են հայ հիմնադիրների կողմից ստեղծված ընկերությունների կողմից։ Նախնական 50 միլիոն դոլար ենք նախատեսել։ Մոտակա 2-3 ամիսներին արդեն ավելի կոնկրետ կլինի գործունեության տեսակը, ուղղությունները։ Կհրապարակենք նաև՝ ովքեր են լինելու հիմնադրամի խորհրդի անդամները և տնօրենը։ Առաջիկա երեք ամիսներին զբաղվելու ենք այդ հիմնադրամի ստեղծմամբ»,- եզրափակեց ԱՏՁՄ նախագահը։