Թեև օրեր առաջ՝ նոյեմբերի 22-ին, Կենտրոնական բանկը տարածեց  հաղորդագրություն, որ նոր՝ 3-րդ սերնդի թղթադրամները շրջանառության մեջ են դրվել, սակայն պարզվում է, որ դա այդպես չէ և տասը հազար, քսան հազար և հիսուն հազար անվանական արժեքով թղթադրամները շարքային քաղաքացիները Կենտրոնական բանկից չեն կարողանում ձեռք բերել։
Պատճառը շատ պարզ է՝ դրանք ԿԲ-ում պարզապես չկան։
Պարզվում է, որ նոր թողարկված թղթադրամները չկան Կենտրոնական բանկում, բայց առկա են օնլայն վաճառք իրականացնող կայքերում, որտեղ դրանք վերավաճառվում են թանկ գներով․ ստացվում է՝ ոմանք դրամ առնել-ծախելով բավականին լուրջ գումարներ են վաստակում, իսկ հաշվի առնելով հանրության հետաքրքրությունը նոր` 3-րդ սերնդի  թղթադրամների նկատմամբ, կարելի է ենթադրել, որ դրանք արագ վերավաճառվում են նաև օնլայն տիրույթում՝ զգալի եկամուտներ ապահովելով այդ գործի գիտակներին։
Մասնավորապես՝ ebay.com  կայքում հայկական նոր թողարկված 10 000 դրամը կարելի է ձեռք բերել 37-38 ԱՄՆ դոլարով։
3-րդ սերնդի 20 000 հազարանոցը կարելի է ձեռք բերել 69-89 դոլարով։
Ի դեպ նշենք, որ ամենաշատը վերավաճառվում է հենց 20 000 դրամանոց հայկական թղթադրամը։
Թե ինչն է պատճառը, որ Կենտրոնական բանկից նոր թողարկված թղթադրամներ քաղաքացիները չեն կարողանում ձեռք բերել, ի՞նչ տպաքանակով են դրանք  տպագրվել,  ինչպե՞ս են դրանք հայտնվել  օնլայն հարթակներում և ի՞նչ քայլեր է այս ուղղությամբ իրականացնում ՀՀ գլխավոր դրամատունը, Factor.am-ը փորձեց պարզել  ԿԲ-ից։
Կենտրոնական բանկի հասարակայնության հետ կապերի ծառայությունից մեր հարցերը լսելուց հետո խոստացան  պատասխանել կարճ ժամանակ անց, սակայն  ավելի ուշ հայտնեցին, որ կպատասխանեն միայն պաշտոնական գրավոր հարցմանը։
Հարցումն ուղարկված է, և այն ստանալուն պես կներկայացնենք մեր ընթերցողներին։