Գործարար Սամվել Կարապետյանի տնային կալանքը փոխվել է կալանքով, Կարապետյանը կտեղափոխվի ԱԱԾ մեկուսարան։ Այս մասին Factor.am-ին հայտնեցին Հակակոռուպցիոն դատարանից։
Դատախազությունը բողոքարկել էր Կարապետյանի նկատմամբ տնային կալանք և գրավ կիրառելու որոշումը և պահանջում էր նրան կրկին կալանավայր տեղափոխել։
Հավելենք, որ խափանման միջոցը փոխած դատավորը Սուրեն Խաչատրյանն է, որը վերջերս է առաջին ատյանի հակակոռուպցիոն դատարանից տեղափոխվել Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան։
Դեկտեմբերի 30-ին էր դատարանը փոխել Կարապետյանի խափանման միջոցը, և կալանքը փոխարինել գրավով ու տնային կալանքով։ Նույն օրը նա ՔԿՀ-ից տուն տեղափոխվեց։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 17-ին Սամվել Կարապետյանին մեղադրանք էր առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 422-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, այն է՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն, ինքնիշխանությունից հրաժարվելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչը, որը կատարվել է հրապարակայնորեն ցուցադրվող ստեղծագործությունները կամ զանգվածային լրատվության միջոցները կամ տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով: Դատարանը նախաքննական մարմնի միջնորդությունը բավարարել էր և Կարապետյանի նկատմամբ ընտրել խափանման միջոց կալանքը, որն օգոստոսի 15-ին ևս 2 ամսով երկարաձգվել էր։ Ավելի ուշ նրան առաջադրվել էր նաև փողերի լվացման մեղադրանք, իսկ շաբաթներ առաջ մեղադրանքը փոփոխվեց և լրացվեց. Սամվել Կարապետյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերի՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացման հատկանիշներով։