Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը մտադիր է համաներում հայտարարել։ Ըստ  ադրբեջանական լրատվամիջոցների՝ համաներման մասին օրենքի նախագիծը նախատեսում է ազատել պատժից կամ քրեական պատասխանատվությունից այն անձանց, ովքեր մասնակցել են «Ադրբեջանի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության ռազմական գործողություններին, այդ թվում՝  44-օրյա պատերազմին և 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը անցկացված  գործողությանը, ինչպես նաև այդ գործողությունների ընթացքում զոհվածների կամ անհետ կորածների մերձավոր ազգականներին, քաղաքացիական բնակչության դեմ ՀՀ-ի կողմից իրականացված ռազմական սադրանքի հետևանքով հաշմանդամ դարձած անձանց, ինչպես նաև կանանց, 60 տարեկանը լրացած անձանց, հանցագործության պահին անչափահաս անձանց և այլն»։
Նախատեսվում է, որ օրենքը կառնչվի շուրջ 20 հազար մարդու։ Նշվում է, որ Ալիևի կողմից Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիս ներկայացված օրենսդրական նախագիծը, ենթադրաբար, ամենամեծը կլինի այն անձանց թվով, որոնք կընդգրկվեն դրանում։