«Զանգեզուրի միջանցքը» կենսական նշանակություն ունի ոչ միայն թյուրքական պետությունների, այլև ամբողջ տարածաշրջանի և նույնիսկ աշխարհի համար»։ Այս մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցների հետ զրույցում հայտարարել է Թյուրքական պետությունների կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Կուբանիչբեկ Օմուրալիևը Բաքվում կայացած կազմակերպության անդամ երկրների աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարների առաջին հանդիպման շրջանակում։
Նրա խոսքով՝ «Զանգեզուրի միջանցքը» հին Մետաքսի ճանապարհի առանցքային երթուղիներից մեկն է և թյուրքական պետություններին ուղիղ մուտք է ապահովում դեպի Արևմուտք։
«Այս տեսանկյունից Զանգեզուրի միջանցքը կարևոր է ոչ միայն Ադրբեջանի և թյուրքական աշխարհի, այլև ամբողջ տարածաշրջանի, այդ թվում՝ Արևմուտքի, Եվրոպայի և նույնիսկ Հայաստանի համար։ Այս համատեքստում ես բարձր եմ գնահատում այս օգոստոսին Վաշինգտոնում Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների կողմից Վաշինգտոնում ձեռք բերված համաձայնագիրը։ Ես սա համարում եմ պատմական քայլ»,- նշել է Օմուրալիևը։
Հավելենք, որ Վաշինգտոնում օգոստոսի 8-ին ստորագրված համաձայնագրերով որևէ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին խոսք չկա։ Դրանցում նշվում է «Թրամփի երթուղու» (TRIPP) մասին, սակայն Բաքվի քարոզչամեքենան ու ադրբեջանցի պաշտոնյաները, Ադրբեջանի հետ կապված գործիչները շարունակում են «միջանցք» եզրույթն օգտագործել՝ խեղաթյուրելով նաև ստորագրված փաստաթղթերի բովանդակությունը ու այդ թեմայով միջոցառումներ կազմակերպել։