ԱԺ պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը միաձայն կողմ քվեարկեց պարտադիր զինվորական ծառայությունը կրճատելու Կառավարության նախագծին։ Այն հանձնաժողովի նիստում ներկայացնում էր ՀՀ պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
«Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագծի համաձայն նախատեսվում է  շարքային կազմի պարտադիր զինվորական ծառայության 24-ամսյա ժամկետը փոխարինել 18-ամսյա ծառայության ժամկետով։ Ըստ նախագծի՝ դրա գործողությունը տարածվելու է 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչվող քաղաքացիների վրա։
«2025 թվականի ձմեռային զորակոչի շրջանակներում զինված ուժերի համալրում սկսվելու է 2026 թվականի հունվարի 7-ից, որի արդյունքում 18-ամսյա ժամկետով ծառայություն են իրականացնելու 2025 թվականի ձմեռային զորակոչից սկսված պարտադիր զինվորական ծառայության զորակոչված քաղաքացիները։ Ծառայության ժամկետի կրճատումը չի տարածվելու 2026 հունվարի 1-ի դրությամբ պարտադիր զինվորական ծառայության մեջ գտնվող զինծառայողների վրա»,- ասաց Պապիկյանը։
ՊՆ նախարարի խոսքով՝ օրինագծի ընդունումը անհետաձգելի է։
Հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն էլ նշեց, որ դրական եզրակացություն ստանալու պարագայում Կառավարության նախաձեռնությունը հրատապ ռեժիմով կընդգրկվի ԱԺ լիագումար նիստերի օրակարգում։