Ադրբեջանում մտավախություններ է առաջացրել ամերիկյան տեղեկատվական տեխնոլոգիաների հսկայի՝ NVIDIA ընկերության ու Հայաստանի միջև համագործակցությունը, որը նպատակ ունի ՀՀ-ն վերածել տարածաշրջանային ԱԲ կենտրոնի։
«Չնայած Ադրբեջանում արհեստական ​​բանականության ոլորտի որոշակի կենդանացմանը՝ զարգացումը մնում է սահմանափակ. կան ուշացումներ և պետական ​​​​մարմինների և ընկերությունների միջև համակարգման բացակայություն»,-հայտարարել է Ադրբեջանի ինտերնետ ֆորումի նախագահ Օսման Գյունդուզը։
Նա նշել է, որ այս ֆոնին Հայաստանն արագ առաջընթաց է գրանցում NVIDIA-ի հետ լայնածավալ գործընկերության շնորհիվ։
Գյունդուզն ընդգծել է, որ NVIDIA-ն Հայաստանում արհեստական ​​բանականության զարգացման համար ներդնում է 1,5 միլիարդ դոլար, այլ ոչ թե 500 միլիոն (խոսքը հայկական լրատվամիջոցների հրապարակումների մասին է, որ NVIDIA-ն 1,5 միլիարդ դոլար է ներդնելու ՀՀ-ում ԱԲ ոլորտում)։
Ըստ ծրագրի՝ 2026 թվականին երկրում կկառուցվի Blackwell GPU-ներով հագեցած և 100 մեգավատից ավելի հզորությամբ արհեստական ​​բանականության կենտրոն։ Ադրբեջանցի մասնագետի խոսքով՝ նախագծի նպատակն է Հայաստանը վերածել  արհեստական ​​բանականության առաջատար կենտրոնի, ամրապնդել նորարարական էկոհամակարգը, վերակենդանացնել տնտեսությունը և ստեղծել հիմք համաշխարհային շուկա մուտք գործելու համար։ Նա կարծում է, որ նախագծի հաջող իրականացումը զգալիորեն կամրապնդի Հայաստանի դիրքերը տարածաշրջանային մրցակցության մեջ:
Գյունդուզը նշել է, որ NVIDIA-ի հետ անմիջական համագործակցությունը կարող է ամրապնդել Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունները և այն ավելի գրավիչ դարձնել ներդրողների, սթարթափների, գլոբալ ՏՏ ընկերությունների և առաջատար համալսարանների համար: Գյունդուզը նաև նշել է, թե Հայաստանի տնտեսական վիճակի կարճաժամկետ բարելավումը կարող է հանգեցնել, իր բնորոշմամբ, «ռևանշիստական ​​տրամադրությունների ուժեղացման, որը կարող է ռիսկեր ստեղծել ապագա սերունդների համար»։
Ադրբեջանցի փորձագետը հավելել է, թե արհեստական ​​բանականության նկատմամբ հետաքրքրությունն Ադրբեջանում նույնպես աճում է. ընդունվել է ռազմավարություն, իրականացվում են ենթակառուցվածքային նախագծեր, ռեսուրսներ են հատկացվում։ Սակայն նա կարծում է, որ սա բավարար չէ. ոլորտում ուշացումներ են, սահմանափակ ռեսուրսներ և մասնատվածություն։ Նա նշել է, որ շատ պետական ​​​​մարմիններ և ընկերություններ գործում են մեկուսացված, և կառավարության աջակցությունը բիզնեսին դեռևս բավարար չէ։ Գյունդուզը հույս է հայտնել, որ պատասխանատու մարմինները, անվտանգության մարմիններն ու որոշում կայացնողներն արագ կգնահատեն տարածաշրջանում տեղի ունեցող զարգացումները և կտան համարժեք արձագանք մարտահրավերներին։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ ԱՄՆ կառավարությունը հավանություն է տվել գերհամակարգչի կառուցման համար NVIDIA-ի չիպերը ՀՀ արտահանելուն։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը գրառմամբ տեղեկացրել է, որ Firebird ընկերությունը պաշտոնական հաղորդագրությամբ հայտնել է, որ ստացել է ԱՄՆ արտահանման լիցենզիա և հայտարարել Հայաստանում իր առաջին 500 միլիոն դոլարի ներդրման մասին։