ՀԷՑ-ի գլխավոր տնօրենի նախկին պաշտոնակատար Դավիթ Ղազինյանի պնդմամբ՝ առանց պատշաճ փաստաթղթավորման հաշվիչներ են ապամոնտաժվել։ Ըստ Ղազինյանի, այս փաստը թաքցվել է, և խոսքը 16,000 կՎտ հզորության մասին է։ Ի պատասխան, ՀԷՑ-ի ժամանակավոր կառավարչի Ռոմանոս Պետրոսյանը հայտարարում է, որ ներկայացված տեղեկատվությունը աղճատված է և խեղաթյուրված։
«Եթե կոնկրետ վարույթի նյութերին ուղղակիորեն տվյալ փաստը չի առնչվում, այս պահին չեմ արձագանքի, բայց բնականաբար, այս հայտարարությունը հիմք կդառնա ՀԷՑ-ում որոշակի գործողություն իրականացնելու։ Եվ եթե հաստատվեց տվյալ պնդումը, ապա դրանք, բնականաբար, հետևանքներ կունենան»,- ասաց Ռոմանոս Պետրոսյանը։
Արամ Օրբելյանն էլ ակնկալում է, որ ՀԷՑ-ում քննարկման առարկա կդառնա գործող «Տաշիր Կապիտալի» նշանակված տնօրենի կողմից՝ պարզելու, թե ինչ հանգամանքներում են իրականացվել այդ քանակի հաշվիչների առանց համապատասխան փաստաթղթերի դուրս բերում և դրան համապատասխան քրեաիրավական կամ քաղաքացիաիրավական գործընթացի նախաձեռնում տրվի։