Ադրբեջանական պետական նավթային SOCAR ընկերությունն ու իտալական Italiana Petroli-ն բաժնետոմսերի գնման պայմանագիր են ստորագրել Բաքվում անցկացվող Ադրբեջանի առաջին միջազգային ներդրումային ֆորումի ժամանակ։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների տվյալներով՝ բաժնետոմսերի գնման պայմանագիրը ստորագրել են Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերության նախագահ Ռովշան Նաջաֆը և Italiana Petroli S.p.A.-ի տնօրենների խորհրդի նախագահ Ուգո Բրակետտի Պերետտին։
Նշվում է, որ խոսքն իտալական Italiana Petroli (IP) ընկերության 99.82% բաժնեմասը գնելու մասին է։ Գործարքը կավարտվի ստանդարտ պայմանների կատարման և կարգավորող մարմինների հաստատումների ստացումից հետո։ Այն նախատեսվում է ավարտել 2026 թվականի առաջին եռամսյակում։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ Italiana Petroli-ի հիմնադիր ընտանիքը մտադիր է նավթավերամշակման գործարանը վաճառել Ադրբեջանի պետական ​​նավթային ընկերությանը (SOCAR), ինչի արդյունքում խումբը կստանա Իտալիայի խոշորագույն բենզալցակայանների ցանցի նկատմամբ վերահսկողությունը։