ՌԴ ԱԳՆ-ն արձագանքել է այսօր ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի տարածած հայաարարությանը ադրբեջանական ավիաուղիներ» ավիաընկերության օդանավի վթարի հետ կապված ապահովագրական վճարումների մասով, որում Բաքուն արտահայտում էր իր դժգոհությունը։
Նշվում է, որ Ղազախստանի Ակտաու քաղաքի մոտ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ավիաընկերության ուղևորատար օդանավի վթարի հետ կապված ապահովագրական վճարումների հարցի վերաբերյալ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը նախորդ օրը մանրամասն բացատրություններ է տվել։ Ներկայացված տվյալներն ու թվերը որևէ առարկություն չեն առաջացրել, դրանք փաստեր են։
«Տարօրինակ է նաև այն թեզը, ըստ որի, իբր, սխալ է «Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղարի դիրքորոշումը, որում հայտարարել է, որ այս տարվա հուլիսին Ադրբեջանում 13 ռուսաստանցի քաղաքացիների ձերբակալությունը, իբր, ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների վատթարացման պատճառն է, և որպես հարաբերությունների բարելավման պայման առաջադրել է նրանց ազատ արձակումը։ Մենք համառորեն փորձում էինք գտնել «Արտգործնախարարության մամուլի քարտուղար», որը կասեր սա, բայց չգտանք», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Ռուսական կողմը ընդգծում է, որ սեպտեմբերի 4-ին Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Զախարովան բառացիորեն նշել է հետևյալը.
«Ընդգծում ենք. Ռուսաստանի քաղաքացիների ազատ արձակումը կարևոր քայլ է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ Թեման մանրամասն քննարկվել է այս տարվա օգոստոսի 22-ին Աստրախանում անցկացված ռուս-ադրբեջանական միջկառավարական տնտեսական համագործակցության հանձնաժողովի նիստում։ Ռուսաստանի դիրքորոշումը մանրամասնորեն ներկայացվել է ադրբեջանական պատվիրակությանը» ։
ՌԴ ԱԳՆ նաև ուշադրություն է հրավիրում այն ​​փաստի վրա, որ ուղևորատար ինքնաթիռի կործանման հանգամանքների միջազգային հետաքննությունը, որը անցկացվել է Ղազախստանի Հանրապետության կողմից՝ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի Հանրապետության մասնակցությամբ, դեռևս չի ավարտվել:
«Ոչ ոք չպետք է կասկած ունենա, որ մեր երկիրը ձգտում է պարզել ողբերգության հանգամանքները և գործադրում է բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ տեղի ունեցածի ամբողջական պատկերը վերստեղծելու համար», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Պաշտոնական Բաքուն հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության սեպտեմբերի 4-ի հայտարարությունը «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» (AZAL) ավիաընկերության օդանավի վթարի հետ կապված ապահովագրական վճարումների վերաբերյալ «զարմանք է առաջացնում է և մոլորեցնում է հանրությանը»։