«Զանգեզուրի միջանցքի» նպատակը ՆԱՏՕ-ի համար հարթակ ապահովելն է․ թուրք պանթուրքիստներն ընդունում են դա․ Խամենեիի խորհրդական
Իրանի գերագույն հոգևոր առաջնորդ Ալի Խամենեիի միջազգային հարցերով խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին հայտարարել է, որ արևմտյան երկրները, օգտագործելով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագիծը և այլ նախաձեռնություններ, փորձում են խաթարել Իրանի ազգային միասնությունը, գրում է Tasnim գործակալությունը։
«Վերջին տարիներին տարածաշրջանի որոշ երկրներ փորձել են Արևելյան և Արևմտյան Ադրբեջանի ու Արդեբիլի ժողովուրդների բնիկ և իսլամական կառուցվածքն անապահով դարձնել այնպիսի պատրվակներով, ինչպիսին է Հայաստանում «տնտեսական միջանցք» ստեղծելը, սակայն այս ծրագրերի հիմնական նպատակը ՆԱՏՕ-ի ազդեցության համար հարթակ ապահովելն է Հարավային Կովկասում, Կասպից ծովում, Կենտրոնական Ասիայում և Արևելյան Թուրքեստանում։ Սցենար, որը որոշ ամերիկացի քաղաքական գործիչներ և թուրք պանթուրքիստներ նույնպես բացահայտորեն ընդունել են»,- ասել է նա։
Վելայաթին նշել է, թե այս ծրագիրը, որը Բայդենի վարչակազմի օրոք առաջարկվել էր որպես «Ուկրաինայի այլընտրանք», նպատակ ունի Իրանի հյուսիսում կառուցել ռազմական պատ, որը բաղկացած կլինի ՆԱՏՕ-ի ուժերից՝ միաժամանակ հարավից Ռուսաստանը և հյուսիսից Իրանը շրջապատելու համար։
«Իրանը բացահայտորեն դեմ է արտահայտվել այս նախագծին և հստակ ուղերձ է հղել իր թշնամիներին՝ Ադրբեջանի Հանրապետության սահմաններին ռազմական ուժեր տեղակայելով և լայնածավալ զորավարժություններ անցկացնելով։ Զորավարժություններն անցկացվել են նահատակ գեներալ Բաղերիի հիշատակին և ապացույցն են այն բանի, որ «կանխարգելումը» շատ ավելի արդյունավետ է, քան «բուժումը»»,- ասել է Վելայաթին՝հավելելելով
Հիշեցնենք՝ այսօր ճեպազրույցում Իրանի ԱԳՆ խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել էր, որ Իրանը դեմ է տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական փոփոխություններին՝ տրանսպորտային ուղիների ընդլայնման պատրվակով: