Factor TV-ի A-politic հաղորդաշարի հյուրն է «Արմմոնո» փոռատոնի տնօրեն, դերասանուհի Մարիաննա Մխիթարյանը:
Նրա կարծիքով՝ «մոնոթատրոն» հասկացության մեջ կարող է մտնել ցանկացած ժանր՝ ողբերգություն, կատակերգություն, վավերագրական թատրոն և նույնիսկ «սթենդ-ափ»: Խնդիրն այն է, թե որքան խորն է բեմ բարձրացած դերասանի էությանը: Երաժշտությունը, բեմական հագուստը, դեկորը կարող են լինել կամ չլինել: Բայց եթե չկա անձը, անհատականությունը, ներկայացումը չի կայանա:
Ըստ հաղորդման հյուրի՝ ամեն մի թատրոն, ինչպես և ամեն մի դերասան, ունի իր փուլերը: Մանավանդ դերասանուհիները պետք է կարողանան զգալ և հասկանալ իրենց այդ փուլերը:
«Դերասանուհին պետք է հասկանա, որ նա այլևս Ջուլիետ չի, Ջուլիետի մայրիկն է», – ասում է Մարիաննա Մխիթարյանը:
Նրա կարծիքով՝ հատկապես այսօր, երբ «հեղինակային», «ռեժիսորական» թատրոնի ժամանակները չեն, 60 տարեկան Ջուլիետ չի կարող լինել:
Դերասանուհին դժվարաանում է կախանխատեսումներ անել թատրոնի ապագայի վերաբերյալ: Ըստ նրա՝ բացառված չէ, որ մոտ ժամանակներս ներկայացման հերոսները սինթեզվեն արհեստական բանականության միջոցով: Հաջողություն կունենան այն արվեստագետները, որոնք կզգան ժամանակի շունչը: