Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ նախագահությամբ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի, այսօր շարունակվում է  Հայաստանի 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Ազգային ժողովի պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի և պահեստազորի սպա Սերգեյ Ասատուրովի գործի քննությունը։
Քոչարյանը և Ասատուրովը, ըստ մեղադրանքի, պաշտոնատար անձ հանդիսացող ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ԵՔՎ հատուկ նշանակության գումարտակի ծառայողների օրինական ծառայողական գործունեությանը միջամտելու նպատակով բռնություն են գործադրել նրանց նկատմամբ: Նրանք մեղադրանքը չեն ընդունում :
Հիշեցնենք, որ գործով մեղադրյալները Արցախի բնակիչների բռնի տեղահանումից հետո՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին Երևանում տեղի ունեցած ակցիաների ժամանակ են բերման ենթարկվել։ Այսօր դատարանում ցուցմունք են տալիս Քոչարյանին ու Ասատուրովին բերման ենթարկելու օրը՝ սեպտեմբերի 22-ին ծառայություն իրականացնող ոստիկանները: