ՀՀ կառավարությունն այս տարի 1.5 մլրդ դրամ կփոխհատուցի գարնանացանի ու աշնանացանի համար։ Համապատասխան որոշումն ընդունվեց ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստի ժամանակ։
«Ծրագրի իրականացման արդյունքում ակնկալվում է հանրապետության պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացում ու մշակվող վարելահողերի ավելացում շուրջ 36 հազար հա-ով»,- հայտարարեց նախագիծը զեկուցող Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը։ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ իրենց ծրագրերը հարուստների համար են և իր տեսած ոչ մի գյուղացու հետ կապ չունեն։
«Սա միջին և խոշոր ֆերմերնեին աջակցության ծրագիր ա, որն էլի քաղաքական ընտրության հարց է, ու եկեք չասենք, որ մենք գյուղացիներին աջակցում ենք։ Սա զարգացման ծրագիր չէ, մեր ծրագրերը կա՛մ չեն աշխատում, կա՛մ հատվածական են աշխատում։ Մենք գյուղատնտեսություն ենք անում կաբինետներում` վարում ենք, ցանում ենք, հնձում ենք պարարտանյութ ենք տալիս, վերլուծություններ ենք անում։ Ավելի լավ չէ՞ր լինի, եթե այս գումարով մանկապարտեզ կառուցեինք։ Սա անարդյունավետ ծրագիր է. մենք մարդուն չենք հասնում»,- հայտարարեց նա։
Փաշինյանը մի կողմից ասաց, որ Պապոյանի ներկայացրածը լավ ծրագիր չի համարում, մյուս կողմից էլ կողմ քվեարկեց որոշման ընդունմանը։