ՌԴ-ի դեմ Արևմուտքի պատժամիջոցները չեղարկելու պայմանը Ուկրաինայից զորքերի դուրսբերումն է. ԵՄ պաշտոնյա
Եվրամիության ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները չեղարկելու հիմնական պայմաններից մեկը նրա զորքերի ամբողջական դուրսբերումն է Ուկրաինայի տարածքից, գրում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
«Ուկրաինայում Ռուսաստանի չհիմնավորված և չարդարացված ագրեսիայի դադարեցումը և ամբողջ Ուկրաինայից ռուսական զորքերի դուրսբերումն առանցքային պայման կլինի պատժամիջոցները փոխելու կամ չեղարկելու համար»,- ԵՄ ներկայացուցչի խոսքերն է վկայակոչում Reuters-ը։
Այս հայտարարությունը հնչում է այն բանից հետո, երբ Մոսկվան հայտարարել է, որ Սև ծովում հրադադարի պայմանը ռուսական բանկերի և սննդի միջազգային առևտրով զբաղվող ընկերությունների դեմ պատժամիջոցների վերացումն է։
ԱՄՆ-ն իր հերթին խոստացել է օգնել վերականգնել Ռուսաստանի մուտքը համաշխարհային շուկա գյուղատնտեսական արտադրանքի և պարարտանյութերի արտահանման համար։