Երևանն ու Բաքուն թեև ավարտեցին տարիներ շարունակված բանակցությունները խաղաղության համաձայնագրի 17 կետերի շուրջ, սակայն Ադրբեջանն, ըստ Բաքվից հնչող հայտարարությունների, չի պատրաստվում ստորագրել այն։ Բաքուն պնդում է՝ Երևանը դեռ պետք է փոխի Սահմանադրությունը, իսկ Մինսկի խումբը պետք է լուծարվի։ Ավելին, Ադրբեջանը վերջին շաբաթում տասնյակից ավելի անգամ մեղադրեց ՀՀ-ին իր դիրքերի ուղղությամբ կրակ բացելու մեջ, Երևանը հերքեց։ Ադրբեջանի ագրեսիվացումը տեղի է ունենում ԱՄՆ նախագահի Անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայք Ուոլցի՝ Բաքու զանգից և համաձայնագիրը կնքելու կոչից հետո։
Ստորագրե՞լ այս համաձայնագիրը Բաքվի հետ, թե՞ ոչ, այն շահավե՞տ է, թե՞ վտանգավոր։ Factor TV-ի բանավեճին մասնակցում են Դավիթ Խաժակյանը՝ ԼՀԿ փոխնախագահ, Հրայր Մանուկյանը՝ Ուտրեխտի համալսարանի հետազոտող, քաղաքագետ, Վահե Գասպարյանը՝ ԱԺԲ անդամ, Դանիել Իոաննիսյանը՝ ԻՔՄ ծրագրերի համակարգող, Արամայիս Աղաբեկյանը՝ պատմաբան։