Փաստաբանները այս փոփոխությունների դեմ ընդհուպ գործադուլ են հայտարարել՝ բարձրաձայնելով հետևյալ խնդիրների մասին։
Մասնավորապես օրենքի կիրառությունը՝
-Էական բացասական ազդեցություն է ունենում անձանց խախտված իրավունքների պաշտպանության վրա․
-բացառում է անվճար իրավաբանական օգնության տրամադրման (pro bono) հնարավորությունը փաստաբանական կազմակերպությունների կողմից.
-շեշտակի ավելացնում է փաստաբանական ծառայությունների ինքնարժեքը՝ սահմանափակելով իրավաբանական օգնության հասանելիությունը, մատչելիությունը և դատական պաշտպանության իրացման հնարավորությունը.
-չկանխատեսված էական ֆինանսական բեռ է առաջացնում անհատ փաստաբանների և փաստաբանական կազմակերպությունների համար, որոնք պետք է շարունակեն իրավաբանական օգնություն տրամադրել արդեն իսկ կնքված պայմանագրերի շրջանակներում.
-հանգեցնում է խտրական պայմանների ֆիզիկական անձ քաղաքացիների համար, քանի որ, ի տարբերություն ԱԱՀ վճարող առևտրային կազմակերպությունների, քաղաքացիներին մատուցվող փաստաբանական ծառայությունները արժեքը քսան տոկոսով բարձր է.
-լրացուցիչ ծանրաբեռնում է փաստաբանների աշխատանքը, ինչպես նաև լրացուցիչ ծախսերի առիթ է դառնում՝ հաշվապահական ծառայություններից օգտվելու պարտադիր անհրաժեշտություն ստեղծելով.
-սահմանափակում է փաստաբանական ինստիտուտի զարգացման հնարավորությունը ակնհայտ դժվարացնելով նորաստեղծ փաստաբանական գրասենյակների կազմավորումը պայմանավորված ծանր հարկային բեռով,
-խտրական պայմաններ է ստեղծում փաստաբանական գործունեություն իրականացնողների համար ի տարբերություն տնտեսության այլ բնագավառների, որտեղ կիրառվում են հարկային արտոնյալ պայմաններ:
Այս փոփոխությունների սահմանադրականությունը Ազգային ժողովի ընդդիմադիր 31 պատգամավորի կողմից վիճարկվել է նաև Սահմանադրական դատարանում, և դատարանը քննության է ընդունել դիմումն ու հունիսի 3-ին գործով նիստ նշանակել։ Այս դիմումը վարույթ ընդունելուց հետո է Կառավարությունը որոշել է անվճար իրավաբանական ծառայության համար 5 %-ի չափով քվոտա տալ անվճար ծառայությունների համար։ Չի բացառվում, որ ՍԴ-ի կողմից գործը վարույթ ընդունելուց հետո իշխանությունները փորձում են կոմպրոմիսային առաջարկ անել փաստաբաններին:
Արդյոք այսպիսով կվերանա՞ն փաստաբանների դժգոհությունները և ինչ է ենթադրում 5%-и չափով քվոտան։ Թեմայի վերաբերյալ փորձեցինք մեկնաբանություն ստանալ Փաստաբանանների պալատից, սակայն հայտնեցին, որ դիրքորոշում կարող են հայտնել միայն այն ժամանակ, երբ նախագծի բովանդակություն հասանելի կդառնա և իրենց ծանոթ կլինեն դրա բովանդակությանը։