Որևէ մեկից գույք չենք վերցնում, պետությունից նվեր ստացածը պետք է վաճառվի հրապարակային աճուրդով․ Սիսակ Գաբրիելյան․ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
ԱԺ պետաիրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվում է «Սեփականության մասին օրենքում» փոփոխություններ անելու մասին հարցը։ ԱԺ ԿԳՄՍ մշտական հանձանաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանն ասաց, որ խոսքը Խորհրդային միության ժամանակներում գործող և ՀՀ անկախացումից հետո պետական սեփականություն հանդիսացած գույքերի օտարմանն է վերաբերում։
Պատգամավորի ներկայացմամբ՝ չսահամանափակելով սեփականության իրավունք ունեցող անձանց իրավունքները, որոշակի կարգավորումներ են սահմանել։
«Օրենքի նախագծով սահմանում ենք, որ այն հասարակական կազմակերպությունները, ովքեր մինչև 2025 թվականը պետությունից ստացել են հողամաս կամ դրա վրա կառուցված շինություններ, այսուհետ այդ գուքյերը կարող են օտարվել մի շարք կարգավորումներ անցնելուց հետո։ Մասնավորապես՝ պահանջ է դրվում, որ այդ գույքերը կարող են վաճառվել բացառապես տվյալ կազմակերպության անդամների երկրու երրորդի ստորագրությամբ։ Տվյալ կազմակերպությունն այսուհետև պետք է հրապարակային աճուրդ հայտարարի»,- փոխանցեց նա։