ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն Իսրայելի վարչապետ Նեթանյահուի հետ հանդիպման ժամանակ հավանություն է տվել Իսրայելի ռազմական նպատակներին Գազայի հատվածում. գրում է AL Jazeera-ն։
Կիրակի օրը Ռուբիոն հանդիպել է Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի հետ Երուսաղեմում՝ սկսելով իր տարածաշրջանային այցը։ Ակնկալվում է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարը կբախվի արաբ առաջնորդների դժգոհությանը՝ կապված ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկի հետ, որը նախատեսում է Գազայի բնակչության վերաբնակեցում և շրջանի վերակառուցում՝ ԱՄՆ վերահսկողության ներքո։ Մարդու իրավունքների կազմակերպություններն այս նախաձեռնությունը որակել են որպես էթնիկ զտում։
Ռուբիոն ընդգծել է, որ «ՀԱՄԱՍ-ը չի կարող շարունակել գոյություն ունենալ որպես ռազմական կամ կառավարման ուժ»։
«Նախագահը (խմբ․- Թրամփը) իր հերթին հանդես է եկել բավականին համարձակ քայլերով՝ չդիմելով անցյալի հնացած գաղափարներին, այլ առաջարկելով նոր բան»,- լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է Ռուբիոն։
Նեթանյահուն ողջունել է ԱՄՆ նախաձեռնությունը՝ այն ևս որակելով որպես «համարձակ» և ընդգծելով, որ ինքը և Թրամփը ընդհանուր ռազմավարություն ունեն Գազայի ապագայի վերաբերյալ։
Համաձայնեցնելով իր հայտարարությունը Թրամփի հետ՝ նա նշել է, որ «դժոխքի դռները կբացվեն», եթե ՀԱՄԱՍ-ը չազատի  հոկտեմբերի 7-ի հարձակման ընթացքում առևանգված տասնյակ գերիներին։