Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների շինծու գործով նիստին դատախազը ՀՀ-ին մեղադրել է 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանին 187 մլն մանաթի նյութական վնաս հասցնելու համար
Բաքվում այսօր շարունակվել է Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լևոն Մնացականյանի և Արցախի ռազմաքաղաքական այլ ղեկավարների ու պաշտոնյաների՝ ընդհանուր 15 անձի շինծու գործերով դատավարությունը։ Դատական ​​նիստը տեղի է ունեցել դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ մեղադրյալներից յուրաքանչյուրին տրամադրվել է թարգմանիչ՝ իրենց մայրենի լեզվով, ինչպես նաև պաշտպաններ։
Դատական ​​նիստին մասնակցել են, այսպես ասած, տուժողներից մի քանիսը, նրանց ժառանգներն ու ներկայացուցիչները, պետական ​​մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները, ինչպես նաև Նախարարների կաբինետի ղեկավար Ռուֆաթ Մամեդովը՝ որպես ադրբեջանական պետության անունից տուժող։
Դատաքննությունը շարունակվել է պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազների կողմից մեղադրական եզրակացության եզրափակիչ մասի ընթերցմամբ։ Հայաստանի հասցեին տարբեր անհիմն մեղադրանքներ են հնչեցվել։
Մասնավորապես, պետական մեղադրողներից Տարանա Մամեդովան ասել է, թե Հայաստանը, իբր, «44-օրյա պատերազմի ընթացքում Գյանջա և Մինգեչևիր քաղաքներում, Տերտեր, Աղդամ, Բարդա, Աղջաբեդի, Ֆիզուլի, Գորանբոյ  Բեյլագան, Ջաբրայիլ Քյուրդամիր և Գաբալա շրջաններում պետական ​​և մասնավոր սեփականության շարժական ու անշարժ գույքին պատճառել է ավելի քան 187 մլն մանաթի նյութական վնաս»։
Դատական հաջորդ նիստը տեղի կունենա փետրվարի 14-ին։
Հիշեցնենք, որ Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի գործն առանձին է քննվում։ Նրա գործով հաջորդ նիստը տեղի է ունենալու փետրվարի 13-ին։