«Պետությունից գողացվածը վերադարձնել․ այդպիսի օրակարգ եղել է և կա, բայց եկեք պատկերացնենք այդ պրոցեսի արդեն գործնական պահը, թե ինչպես է վերադարձվում»,- այս մասին ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «կոպեկ առ կոպեկ թալանվածը վարադարձնելու» իր նախընտրական խոստմանը։
«Այսինքն, մենք բոլորով կամ մեզանից ինչ-որ մեկը գնում է ինչ-որ տեղ, գողացվածը վերցնում է և բերում, դնում է երկրորդ տեղ՝ պետական գանձարան, կամ պետբյուջե։ Այս թեզը գոյության իրավունք ունի։ Հիմա հարց՝ այդ գողացվածը մի տեղում դրաված է, և մենք գիտե՞նք դրա տեղը։ Սա գործնականում իրականանալի կլինի, եթե գողացվածը մի տեղ դրված լինի, ման գանք, հասցեն գտնենք ու «ֆուռեր»-ի շարասյուներով բարձենք, բերենք Հանրապետության հրապարակ․ գողացվածը հարյուրավոր տեղերում է։ Ենթադրենք՝ 2018 թվականից բոլոր տեղերի հետևից հերթով գնացել ենք, մինչև հիմա այդ բոլոր գողացվածը հետ բերված չէր լինի։ Ամեն տեղ տարբեր չափերով են։ Հետևաբար, այդ ամենը հետ բերելու համար մեզ անհրաժեշտ էր ձևավորել համակարգ և զուգահեռ տեղորոշել, թե որտեղ է գտնվում այդ գողացվածը»,- պարզաբանեց Փաշինյանը։