Բաքվի դատարանում այսօր տեղի է ունեցել Ադրբեջանում ապօրինի պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և պաշտոնյաների դեմ հարուցված շինծու գործերով առաջին դատական նիստը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Բաքվի զինվորական դատարանում, դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ, դատավորներ Ջամալ Ռամազանովի և Անար Ռզաևի կազմով դատական նիստում, իբր, տրամադրվել են հայերենի թարգմանիչներ և փաստաբաններ։ Հաղորդվում է, որ ամբաստանյալների իրավունքներն ու պարտականությունները նրանց բացատրվել են հայերենով։
Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի շինծու քրգործն առանձին է քննվել։ Վարդանյանն ու նրա փաստաբանը, որը պայմանագրային հիմունքներով իրավաբանական օգնություն է ցուցաբերում, երկու միջնորդություն են ներկայացրել։ Մեկը վերաբերվել է նրան, որ նրա դեմ հարուցված շինծու քրգործը միացվի Արցախի մյուս 15 ղեկավարների ու պաշտոնյաների գործին, որը դատարանը մերժել է։