2024 թվականի 11 ամիսներին Ադրբեջանի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտի կորուստները կազմել են առնվազն 50 մարդ։ Դրանցից 48-ը եղել են ոչ մարտական ​​կորուստներ։ Եվս երկու զինծառայողներ էլ մահացել են Արցախում 2023 թվականի սեպտեմբերին իրականացված Բաքվի ռազմական ագրեսիայի ժամանակ․ նրանք վիրավորվելուց հետո երկար ժամանակ կոմայի մեջ էին։ Այս մասին ասվում է Caspian Defense Studies Institute-ի (Կասպյան ռազմական հետազոտությունների ինստիտուտ) հետազոտության մեջ։
Նշվում է, որ ՃՏՊ-ների հետևանքով զոհվել է 15 մարդ, տարբեր պատահարների հետևանքով՝ 5, թունավորումներից և այլ հիվանդություններից՝ 12, ինքնասպանություն է գործել 9-ը, ապօրինի գործողությունների զոհ է դարձել 4-ը, զենքի հետ անզգույշ վարվելուց մահացել է 2-ը, մեկն էլ՝ անհայտ պատճառներով:
Մահացածներից 43-ը ծառայել են Պաշտպանության նախարարությունում, 3-ը՝ Ներքին զորքերում, 3-ը՝ Պետական ​​սահմանային ծառայությունում, 1-ը՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում։ 24-ը եղել են զինծառայողներ, 14-ը` սպաներ, 9-ը՝ զորակոչիկներ, 3-ը՝ ենթասպաներ։
2024 թվականին տարբեր պատճառներով վիրավորվել են 19 զինծառայողներ։
Արցախի տարածքում գրացվել է մահվան 21 դեպք, 14-ը՝ նախկին հակամարտության գոտուն մոտ գտնվող զորամասերում, մնացած 15-ը՝ երկրի արևելյան և հարավային շրջաններում։
2023 թվականին Ադրբեջանի պաշտպանության և անվտանգության ոլորտն ունեցել է առնվազն 260 զինվորականի կորուստ, այդ թվում՝ 212-ը մարտական ​​զոհեր, մնացածը՝ ոչ մարտական ​​կորուստներ։
Նշենք, որ Caspian Military Studies Institute-ը, որպես վերլուծական կենտրոն, աշխատանքը սկսել է 2015 թվականի փետրվարին Գերմանիայում։ Հիմնադիրներից է Ջասուր Սումերինլին, որը ղեկավարում էր Լրագրողական ռազմական հետազոտությունների «Դոկտրին» կենտրոնը՝ մինչև 2014 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանից հեռանալը։