Ադրբեջանական ընդդիմադիր Abzas Media-ի երեք կին լրագրողները ֆիզիկական բռնության են ենթարկվել Բաքվի թիվ 1 քննչական մեկուսարանում։ Բանտապահները նրանց ձեռքերը սեղմել են բանտի դռների արանքում, քանի որ նրանք բողոքել են բանտախցում վատ օդափոխությունից։
«Սևինջն ասաց, որ որոշ բանտարկյալներ, այդ թվում՝ էպիլեպսիայով անձինք և հղի կանայք, սկսել են շնչառության դժվարություններ ունենալ մաքուր օդի բացակայության պատճառով: Երբ իրավիճակը վատթարացել է, կալանավորները պահանջել են բացել բանտի դռների պատուհանները՝ հարվածելով դռներին, իսկ Սևինջը գլխավորել է բողոքի ակցիան։ Ազիզա Մամեդովա անունով պահակը մասամբ բացել է բանտի դռան պատուհանը, որտեղ պահվում է Սևինջը և բղավել նրա վրա։ Երբ Սևինջը փորձել է խանգարել պատուհանը փակելուն՝ ձեռքը դուրս հանելով, Մամեդովան ուժով փակել է այն՝ Սևինջին ձեռքի վնասվածք հասցնելով։ Նարգիզն ու Էլնարան նույնպես նման բռնության են ենթարկվել»,- ասել է կալանավորված լրագրող Սևինջ Վագիֆքըզիի մայրը՝ Օֆելյա Մահերրամովան։
2600 բանտարկյալների համար կառուցված գերծանրաբեռնված հաստատությունում ավելի քան 4300 բանտարկյալ կա։
Մի քանի օր առաջ էլ բանտապահը վիրավորել էր Abzas Media-ի մեկ այլ լրագրողի՝ Նարգիզ Աբսալամովային, և իրավիճակը սրվել է, երբ Սևինջն ու Էլնարան վիճարկել են պահակի ոչ պատշաճ պահվածքը։
«Երբ երեկոյան հերթափոխին դռները փակել են, մեկ այլ կին պահակ վիրավորել է Նարգիզին և ոլորել նրա ձեռքը»,- պատմել է նրա հարազատներից մեկը, որը ցանկացել է անանուն մնալ։
Abzas Media-ի բանտարկված լրագրող Էլնարա Գասիմովան էլ հեռախոսով հայտնել է իր ընտանիքին միջադեպի մասին՝ նշելով, որ Շահլա անունով պահակը վիրավորել է Նարգիզին, որը կալանավայրի անվտանգության նախկին պետ Նազաքաթ Մամեդովայի դուստրն է։ Շահլան պաշտոնը ստանձնել է մոր հեռանալուց հետո: Էլնարայի զանգն անմիջապես ընդհատվել է, երբ նա նշել է պահակի անունը։
Իրավապաշտպան Ագիլ Լայիչին թույլ չեն տվել հանդիպել Սևինջ Վագիֆքըզիի հետ:
Մահերոմավան հայտնել է, որ լրագրողները պատրաստվում են հացադուլ սկսել, եթե նրանց նկատմամբ նման գործողությունները չդադարեցվեն։
Հավելենք, որ Abzas Media-ի գործով, որը հիմնականում զբաղվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կոռուպցիոն գործարքների հետաքննությամբ,  կալանավորված են վեց լրագրողներ՝ տնօրեն Ուլվի Հասանլին, փոխտնօրեն Մուհամմադ Կեկալովը, գլխավոր խմբագիր Սևինջ Վագիֆքըզին, լրագրող Նարգիզ Աբսալամովան և հետաքննող լրագրող Հաֆիզ Բաբալին, լրագրող Էլնարա Գասիմովան, տնտեսագետ Ֆարիդ Մեհրալիզադեն։
Նրանց մեղադրանք է առաջադրվել Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի յոթ հոդվածներով (մաքսանենգություն, որը կատարվել է կազմակերպված խմբի կողմից, ապօրինի ձեռնարկատիրություն, դիտավորությամբ կեղծ փաստաթղթերի օգտագործում, հարկերից խուսափել և այլն): Այս հոդվածները նախատեսում են մինչև 12 տարի ազատազրկում։ Լրագրողներից որևէ մեկն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։ Նրանք հայտարարում են, որ  լրատվամիջոցին ու իրենց պատժում են մասնագիտական գործունեության համար։