Այսօր Մոլդովայում անցկացվում է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը։ Նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի ընտրացուցակներում կա 2 707 641 քաղաքացի․ հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին։
Երկրի արևմտամետ նախագահ Մայա Սանդուն և Սանդուի ռեժիմի կողմից պաշտոնանկ արված նախկին գլխավոր դատախազը, ընդդիմադիր Սոցիալիստների կուսակցության թեկնածու Ալեքսանդր Ստոյանոգլոն մտել են նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ։
Սանդուն հավատարիմ է եվրաինտեգրման քաղաքականությանը, Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցներին և ԶԼՄ-ների նկատմամբ վերահսկողության խստացմանը՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարի պատրվակով։
Ստոյանոգլոն կենտրոնացած է Ռուսաստանի հետ պրագմատիկ հարաբերություններ պահպանելու վրա, թեև աջակցում է Եվրոպայի հետ ինտեգրմանը։
Ընտրությունների առաջին փուլում Սանդուն ստացել է ձայների 42,45%-ը, Ստոյանոգլոն՝ 25,98%-ը։ Երկրորդ փուլում կհաղթի այն թեկնածուն, ով կհավաքի ձայների մեծամասնությունը։