«Ժամը 10:00-ի տվյալներով՝ ընտրություններին ընտրողների մասնակցությունը 9,27 տոկոս է»,- հայտնում է Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը։
Գործակալության տվյալներով՝ ամենաբարձր ակտիվությունը գրանցվել է Ռաճա-Լեչխումում՝ 12,09%, իսկ ամենացածրը՝ Գուրիայում՝ 7,65%։
Տոկոսային բաշխումն ըստ շրջանների հետևյալն է` Սամեգրելո-Զեմո Սվանեթի` 8,23%, Աջարիա` 7,81%, Թբիլիսի` 10,07%, Կախեթի` 10,05%, Մցխեթա-Մթիանեթի` 10,42%, Քվեմո Քարթլի` 8,47%, Շիդա Քարթլի` 9,66%: , Սամցխե – Ջավախեթի՝ 8,75%, Ռաճա-Լեչխում Քվեմո Սվանեթի – 12,09%, Իմերեթի՝ 8,12%, Գուրիա՝ 7,65%։
Բացի այդ, ԿԸՀ տվյալներով՝ 2012-ին ժամը 10:00-ի դրությամբ ընտրողների մասնակցությունը կազմել է 10,66%, 2016-ին՝ 8,34%, 2020-ին՝ 8,33%:
Տեղեկացնենք, որ Վրաստանում անցկացվում են խորհրդարանական ընտրություններ, հոկտեմբերի 26-ին կայանալիք ընտրություններին ընտրողների ընդհանուր թիվը 3 508 294 է։ Երկրի ողջ տարածքում Վրաստանում բացվել է 3044 շրջան, այդ թվում՝ բացառիկ դեպքերում ստեղծված 13 շրջաններ, որոնցից 12-ը գտնվում են քրեակատարողական հիմնարկներում, իսկ մեկը՝ հոգեկան առողջության կենտրոնում։