Նյու Յորքում տեղակայված Լրագրողների պաշտպանության կոմիտեն դատապարտել է Ադրբեջանում 11 լրագրողների նախնական ազատազրկման ժամկետի երկարաձգումը և կոչ է արել երկրի իշխանություններին ազատ արձակել նրանց նոյեմբերին Բաքվում կայանալիք COP29 կլիմայական համաժողովից առաջ:
«Ադրբեջանի վերջին քննադատական ​​լրատվամիջոցներից 11 լրագրողների շարունակական կալանավորումը ցույց է տալիս, որ երկրի ամենահամարձակ լրագրողները չեն կարողանա խոսել COP29-ի ընթացքում կոռուպցիայի և մարդու իրավունքների խախտումների մասին։ Ադրբեջանի միջազգային գործընկերները պետք է կենտրոնանան համաժողովի վրա՝ ուժեղացնելու բոլոր մեղադրանքները հանելու և բանտարկված լրագրողներին ազատ արձակելու կոչերը»,- ասել է կազմակերպության Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի ծրագրերի համակարգող Գյուլնոզա Սաիդը։
Կոմիտեն մեջբերում է Abzas Media-ի գործով ձերբակալվածների անունները՝ Ուլվի Հասանլի, Սևինջ Վագիֆքըզի, Էլնարա Գասիմովա, Նարգիզ Աբսալամովա, Մուհամմեդ Կեկալով և Հաֆիզ Բաբալի, Toplum TV-ի գործով՝ Ալեսկեր Մամեդլի և Մուշֆիգ Ջաբբար, Kanal-13 գործով՝ Ազիզ Օրուջով եւ Շամո Էմինով, ինչպես նաև Meclis.info կայքի ղեկավար Իմրան Ալիև։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ կոմիտեն միացել է ավելի քան երկու տասնյակ կազմակերպություններին, որոնք կոչ են անում ազատ արձակել Ադրբեջանում բանտարկված լրագրողներին COP29-ից առաջ։