Թուրքիայում հարձակման է ենթարկվել հայ համայնքի  հայտնի ներկայացուցիչներից Կարո Գաբրիելյանը։ Դեպքը տեղի է ունեցել Քընալըդա կղզում, որտեղ նա բնակվում է, խանութներից մեկում, գրում է Agos-ը։
Հարձակման ժամանակ Գաբրիելյանի հասցեին ռասիստական հայհոյանքներ են հնչեցրել։ Գաբրիելյանը հայտարարել է, որ կոտրվել է մատը, դեմքին հարձակման հետևանքով վնասվածքի հետքեր կան։
Մի շարք հասարակական կազմակերպություններ արդեն իրենց բողոքն են հայտնել կատարվածի կապակցությամբ։
«Խանութի աշխատակիցները ռասիստական ​​​​և սեռական հայհոյանքներով հարձակվել են Կարո Գաբրիելյանի վրա։ Դուք մենակ չեք, Կարո Գաբրիելյան»,- ասվում է Հեյբելիադայի թաղամասային խորհրդի՝ X-ում արված գրառման մեջ։
«Նախորդ տարիներին ոչ մի խնդիր չենք ունեցել, բայց երկու տարի է՝ մեզ շատ են անհանգստացնում։ Նրանք տարածվեցին փողոցներում։ Մինչև գիշերվա ժամը 12-ն աղմուկ ու իրարանցում է։ Անձնակազմի աղմուկը երբեք չի ավարտվում։ Ես խանութի կողմից բռնազավթած տարածքների մասին տեսանյութեր և լուսանկարներ էի արել: Այդ պահին խանութի մի աշխատակից փորձեց հարձակվել, այլ աշխատակիցներ միջամտեցին: Դրանից հետո, երբ պիտի մտնեի տուն, դռան մոտ ենթարկվեցի հարձակման»,- Agos-ի հետ զրույցում ասել է Գաբրիելյանը։
Նա նշել է, որ դեպքի առնչությամբ գործ է հարուցվել, որը փոխանցվելու է դատախազություն։
Հարձակումը դատապարտել է նաև Ստամբուլի հայկական Սուրբ Գեդիքփաշա եկեղեցին։ Հայտարարության մեջ ասվում է, որ դատապարտում են այդ տհաճ և ռասիստական ​​հարձակումն ու շուտափույթ ապաքինում մաղթում Գաբրիելյանին։