Շուրջ մեկ տարվա դադարից հետո երեկ Վաշինգտոնում տեղի ունեցավ Միրզոյան-Բայրամով-Բլինքեն եռակողմ հանդիպում։ ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հայտարարություն տարածեց ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը։
Այդ հաղորդագրության համաձայն՝ Բլինքենը հայտարարել է, որ վերջին մեկուկես տարվա ընթացքում Հայաստանն ու Ադրբեջանը շատ կարևոր աշխատանք են կատարել բանակցությունների և խաղաղության համաձայնագրի կնքման ուղղությամբ։ Ըստ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Բաքուն ու Երևանը մոտ են խաղաղության պայմանագրի կնքմանը։
Բլինքենը Միրզոյանի ու Բայրամովի հետ հանդիպմանը կոչ է արել հնարավորինս շուտ կնքել խաղաղության պայմանագիրը։ Նա նաև շեշտել է, որ խաղաղության հաստատումը բացառիկ հնարավորություններ կբացի երկու երկրների, տարածաշրջանի և Միացյալ Նահանգների հետ նրանց հարաբերությունների համար:
Որքանո՞վ կնպաստի ամերիկյան կողմի նախաձեռնությամբ կազմակերպված եռակողմ հանդիպումը խաղաղության պայմանագրի կնքմանը․ այս հարցի շուրջ Factor TV-ն լսել է ԱԺ իշխանական և ընդդիմադիր պատգամավորների տեսակետները։