Գյումրիում ՌԴ ռազմական ոստիկանության աշխատակիցների կողմից Ռուսաստանի քաղաքացու առևանգման հերթական դեպքն է գրանցվել։ Այս մասին ահազանգում է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը։
Փաստաբան Անի Չատինյանն ասում է՝ տեղեկություն են ստացել, որ ՌԴ քաղաքացի Անատոլի Նիկոլաևիչ Շչետինն այժմ ապօրինաբար պահվում է 102-րդ ռազմաբազայում և ՌԴ իրավապահները երեկ փորձել են նրան Հայաստանից տեղափոխել։ Չատինյանի խոսքով՝ Հայաստանի իրավապահ մարմինները պետք է անհապաղ արձագանքեն, որպեզի թույլ չտրվի ՌԴ իրավապահ մարմինների կողմից  Հայաստանի տարածքով անձի անարգել տեղափոխումը Ռուսաստան։
ՌԴ իրավապահների կողմից Հայաստանի տարածքում անձի ձերբակալումը խախտում է ՀՀ սուվերենությունը, կարծում է Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը։ Եթե ՌԴ քաղաքացու առևանգման դեպքը հաստատվի, ըստ Գրիգորյանի, ՀՀ կառավարությունը պետք է կոշտ պատասխան տա։
ՀՔԱՎ-ը դիմել է Գլխավոր դատախազություն՝ ՌԴ իրավապահների կողմից ռուս քաղաքացու առևանգման գործով անհապաղ գործողություններ սկսելու նպատակով։ Դատախազությունից Factor.am-ին հայտնեցին, որ ՀՔԱՎ-ի հայտարարությանը սահմանված կարգով ընթացք է տրվել։