Հիդրեօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնը ներկայացրել է Սևանա լճի հիդրոլոգիական ռեժիմը հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 5-ը։
Սևանա լճի մակարդակը հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում իջել է 1սմ-ով և կազմել` 1900.23մ (05.11.23թ.), որն անցյալ տարվա նույն օրվա մակարդակից ցածր է 14սմ-ով, իսկ 2023 թվականի հունվարի 1-ի մակարդակից՝ 5սմ-ով։
Ոռոգման նպատակով Սևանա լճից ոռոգման նպատակով ջրառը սկսվել է իրականացվել մայիսի 14-ից և շարունակվել է մինչև սեպտեմբերի 14-ը ներառյալ, և համաձայն Գեղամավան դիտակետի տվյալների այդ ժամանակահատվածում իրականացված ընդհանուր ջրառի ծավալը կազմել է 228․234մլն. մ³:
Արփա-Սևան ջրատարով հոկտեմբերի 30-ից նոյեմբերի 5-ը ներառյալ ընկած ժամանակահատվածում Սևանա լիճ տեղափոխված ջրի քանակը կազմել է 1.808մլն. մ³, իսկ 2023 թվականի հունվարի 1-ից նոյեմբերի 5-ը ներառյալ՝ 101.216մլն. մ³: