Ավելի քան 100 հազար բռնի տեղահանված արցախցիներից 52 հազարից ավելին կանայք և աղջիկներ են, որոնք առավել խոցելի են և առանձնակի ուշադրության ու հոգածության կարիք ունեն։ Կանանցից շատերը կորցրել են իրենց ամուսիններին և ներկայում իրենց ընտանիքի միակ կերակրողն են։ Կանայք նաև շարունակում են մնալ երեխաների, տարեցների հիմնական խնամակալը։
Արցախից բռնի տեղահանված կանանց համար նախատեսված աջակցության ծրագրերի, կանանց խնդիրների և կարիքների մասին Factor TV-ի տաղավարում քննարկում են ծավալել ՀՀ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության Մարդկանց թրաֆիքինգի և կանանց հիմնահարցերի բաժնի պետ Սոֆի Բոստանչյանը, «Կանանց կենտրոն․ Շուշի» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Համբարձումյանը, «Հանուն հավասար իրավունքների» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գայանե Աբրահամյանը, «Կանանց աջակցման կենտրոն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչ Հասմիկ Գևորգյանը և «Հայ առաջադեմ երիտասարդություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գրիգոր Երիցյանը։