Արցախում տեղի ունեցողը Ադրբեջանի կողմից հերթական լայնածավալ ագրեսիան է։ Այս մասին հայտարարեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական-հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Դավիթ Բաբայանը՝ պատասխանելով Արցախի «Օրը» լրատվականի հարցերին։
«Բնական է, որ դա ոչ մի կապ չունի իրականության հետ, ի՞նչ է նշանակում հակաահաբեկչական, երբ հրթիռակոծվում ու ոչնչացնում են քաղաքացիական օբյեկտները, տուժում է քաղաքացիական բնակչությունը, այդ թվում երեխաներ, ծերեր։ Մենք ահաբեկիչներ չունենք այստեղ։ Ստացվում է, որ ռուս խաղաղապահներն այստեղ են, որ ահաբեկիչների՞ պաշտպանեն: Սա արդարացում է, որն աշխարհը կուլ է տալիս։
Աշխարհից սպասում ենք, որ գոնե մեկ անգամ ցույց տան արժանապատվություն, մարդասիրություն, ռեալ, ոչ թե «փիարվեն», խոսեն, կոչեր անեն, մի ողջ ժողովուրդ ցեղասպանության է ենթարկվում և բոլորը լուռ են, նրանք, ովքեր պետք է քայլեր ձեռնարկեն՝ միջազգային հանրությունը, Ռուսաստանը առաջին հերթին։ Նրանցից շատ բան ենք սպասում, բայց ոչինչ չենք տեսնում»,- նշեց Բաբայանը: