ՀՀ ինքնիշխանությունը մեզ համար կարմիր գիծ է։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց  «Ապրելու երկիր» կուսակցության նախագահ, Երևանի քաղաքապետի թեկնածու Մանե Թանդիլյանը։
«Այս իշխանությունները մեր ինքնիշխանության նկատմամբ ոտնձգության հնարավորություն են ստեղծել․ այսօր մեր սուվերեն տարածքում ադրբեջանական զորքեր են, թող Նիկոլ Փաշինյանը նախևառաջ դրա մասին մտածի, և այն մասին, որ իր վարած քաղաքականությունը կործանարար է մեր պետականության, մեր ինքնիշխանության համար։
ՀՀ ինքնիշխանությունը ոչ միայն կարմիր գիծ է մեզ համար, այլ նաև մենք միութենական պետության կազմում չենք տեսնում Հայաստանը։ Թող որևէ մեկը չկասկածի, որ մեզ համար ՀՀ պետական շահը, ինքնիշխանությունն ու պետականությունը կարող է որևէ ձևաչափով որևէ տեղ հարցականի տակ դնել,- նշեց Թանդիլյանը՝ հավելելով՝ այս ֆեյքային իրավիճակին մի օր ավարտ գալու է, ու դա անելու է երևանցին ու Երևանը»,- նշեց Թանդիլյանը։