«Գյուղացին միանգամից նորարարությունների չի գնում». ինչո՞ւ է նախատեսված 239 «խելացի» անասնագոմի փոխարեն կառուցել 50-ը. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Պետությունը գյուղատնտեսության զարգացման ծրագրերի շրջանակում գյուղացիներին առաջարկում է «խելացի» անասնագոմ կառուցել՝ խոստանալով շինարարական ծախսի ուղիղ կեսը վերցնել իր վրա, սակայն այս ծրագրով անցած երեք տարիներին կառուցվել է ընդամենը 39 անասնաշենք։ նախատեսված 230-ի փոխարեն։
«Գյուղատնտեսության օժանդակության պետական ծրագրեր, ցածր արդյունավետություն. ինչու՞ է այդպես» թեմայով քննարկման ժամանակ անդրադառնալով հարցին, թե որն է պատճառը, որ նախատեսվածից բավականին քիչ «խելացի» անասնագոմ կառուցվել, ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության Անասնաբուծության վարչության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Տիգրան Ալեքսանյանը պարզաբանեց․ «Գյուղացին միանգամից նորարությունների չի գնում, ժամանակ է պահանջվում։ Կամաց-կամաց այդ նորարարությունը մտնում է անասնապահությամբ զբաղվող տնտեսվորղնրի գործունեության բաղադրիչների մեջ»։
Ալեքսանյանը՝ վստահեցրեց, որ ծրագիրը լավարկելու ուղղությամբ քայլեր են ձեռնարկվում, արտոնություններ են սահմանվում տոհմային տավարաբուծությամբ զբաղվողների համար։