ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունիսի 21-ի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվում է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանի հեղինակած «Լիցենզավորման մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասինե եւ կից նախագծերի փաթեթին:
Առաջարկվում է պայթուցիկ նյութերի, պայթեցման սարքավորումների ներկրումը, պահեստավորումը, կիրառումը, ինչպես նաեւ հրագործական արտադրատեսակների ներմուծմամբ զբաղվելու գործունեությունը, արտադրությունը, պահեստավորումը, առեւտուրը եւ կիրառումը, դարձնել լիցենզավորման ենթակա գործունեության տեսակ:
Նախագծի հեղինակի հավաստմամբ` ներկայումս հրագործական նյութերի արտադրությունը, ներմուծումը եւ առեւտուրն իրականացվում են «Գործունեության իրականացման ծանուցման մասին» օրենքով սահմանված ծանուցման ենթակա գործունեության իրականացման պարզ ընթացակարգով, սակայն հաշվի առնելով, որ այդ գործառույթներն իրենց մեջ պարունակում են անվտանգության, առողջապահական եւ այլ բաղադրիչներ, անհրաժեշտություն է առաջացել գործընթացը` ներկրումից մինչեւ շահագործում, բերել լիցենզավորման դաշտ, ինչը հնարավորություն կտա վերահսկողության ավելի գործուն միջոցներ ձեռնարկելու համար:
Սիսակ Գաբրիելյանը տեղեկացրեց, որ առաջին ընթերցումից հետո Կառավարության գործընկերների հետ համատեղ կատարվել են մի շարք փոփոխություններ: Արդյունքում ներկայացվել է օրենսդրական փաթեթի լրամշակված տարբերակը:
Պատգամավորի խոսքով՝ խստացվել է վերահսկողության վերաբերյալ դրույթը` անչափահաս քաղաքացիներին արգելվելու է հրագործական արտադրատեսակների վաճառքը:
Հրավառություն կթույլատրվի ներմուծել ՀՀ տոնական օրերին կամ պետության և համայնքային մասնակցությամբ միջոցառումների ժամանակ։
Հարսանիքների ժամանակ հրավառություն չի՞ լինի,- հետաքրքրվեց ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը՝ դիմելով Գաբրիելյանին։
Գաբրիելյանը պատասխանեց՝ չի լինելու։
Հովիկ Աղազարյանը մտահոգություն է հայտնել, թե խստացումները հնարավոր է բերեն ինքնաշեն պայթուցիչների պատրաստման:
Սիսակ Գաբրիելյանի խոսքով՝ երեխաների մեծ մասը տարված է համակարգչային խաղերով:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տվեց նախագծին։ Օրենքն ուժի մեջ կմտնի պաշտոնական հրապարակումից 6 ամիս հետո: