ԱԺ հանձնաժողովները շարունակում են քննարկել բյուջե-2022-ի կատարողականի հաշվետվությունը։
Միայն երրորդ ուժերին կարող է շահավետ լինել հայ-վրացական հարաբերություններում սեպ խրելը․ ասաց Արարատ Միրզոյանը։
Հայաստանի և Վրաստանի միջև քաղաքական երկխոսությունը գտնվում է շատ բարձր մակարդակի վրա է, բոլոր հարցերը քննարկվում են անկեղծորեն և կառուցողական հունով: Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը՝ անդրադառնալով պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի հարցին՝ 2023 թվականի մայիսին վրացական հանրության շրջանում հայատյացության դրսևորման դեպքերին։
«Ժամանակ առ ժամանակ այդպիսի բաներ լինում են։ Բայց երկու երկրների իշխանությունների պարտականությունն է հնարավոր ամեն բան անել, որպեսզի նման դրսևորումներ չլինեն, իսկ եթե կան, ապա արմատախիլ անել դրանք»,- նշեց Միրզոյանը։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր միջադեպերին, նախարարը նշեց, որ Հայաստանում հակավրացական հռետորաբանության դեպքեր չկան, այդպիսի դրսևորումներ չեն եղել։
Միրզոյանն ընդգծեց, որ եթե նույնիսկ նման հռետորաբանություն ծագի հասարակական շրջանակներում, ապա դրանում կարող են շահագրգռված լինել միայն երրորդ երկրները, բայց ոչ Հայաստանը կամ Վրաստանը։